Et kontingent – alle aktiviteter

Hos Mørke IF har de haft gang i nytænkning, for hvordan en moderne forening kan fungere. Hvad de er kommet frem til og har gennemført er et multikontingent, hvor medlemmer, med én betaling, kan deltage i alle tilbud fra alle klubbens afdelinger. DGI skriver om Multikontingent: Et kontingent – alle aktiviteter

Mørke IF har 7 afdelinger, der alle har deres eget Klubmodul stort set opsat på hver sin unikke måde. Alligevel har de i samarbejde med Klubmodul fået multikontingentet til at virke. Det er gjort ved at oprette de forskellige muligheder for multikontingent i hovedafdelingen. Efter tilmelding til dette, kan medlemmerne gratis tilmelde sig til et multikontingent-hold i de afdelinger de ønsker at være aktive i og blot kontakte træner/instruktør for de hold de ønsker at deltage i.

Nemt for klubben og nemt for medlemmerne.

Besøg Mørke IF hjemmeside her

Skriv et svar

Udfyld dine oplysninger nedenfor eller klik på et ikon for at logge ind:

WordPress.com Logo

Du kommenterer med din WordPress.com konto. Log Out /  Skift )

Google photo

Du kommenterer med din Google konto. Log Out /  Skift )

Twitter picture

Du kommenterer med din Twitter konto. Log Out /  Skift )

Facebook photo

Du kommenterer med din Facebook konto. Log Out /  Skift )

Connecting to %s