Fotos af medlemmer eller ej

Skal vi bede medlemmet acceptere at fotos af dem og deres børn kan komme på vores hjemmeside?
Og hvordan klarer vi det nemmest med klubmodul, kan vi lave en knap eller et felt eller noget?

Det er et spørgmsål vi sommetider får eller noget vi hører fra klubberne.
Vi opfordrer til at man indføjer en passage i klubbens betingelser, som medlemmet jo accepterer ved betaling, hvor der skrives at når man er medlem af klubben kan der forekomme billeder af dem og deres børn på klubbens webside og i nyhedsbreve. Er man imod dette kan bede om at få fjernet billedet/billederne ved at kontakte klubben.
Det er langt nemmeste for så er klubben dækket ind over for alle, og klubben undgår at bede hvert enkelt medlem forholde sig til dette ene spørgsmål som helt sikkert vil give anledning til mange flere spørgsmål som slet ikke ville være kommet.

Hvis der var et felt som medlemmet skulle afkrydse vil det uden tvivl give anledning til spørgsmål omkring hvilke fotos, hvor ofte, hvorfra kommer de fotos etc. En masse spørgsmål der slet ikke ville komme ellers, og slet ikke når de ser de uskyldige fotos. Ydermere vil det give anledning til at medlemmerne spørger om flere ting vedrørende processen med at tilmelde sig generelt!
Sidst men ikke mindst, så vil det afstedkomme mange flere “nej tak” fra medlemmerne som så betyder at i skal krydstjekke en del flere lister før i publicerer et foto. Hvilket jo nok desværre vil betyde færre fotos..

 

 

Skriv et svar

Udfyld dine oplysninger nedenfor eller klik på et ikon for at logge ind:

WordPress.com Logo

Du kommenterer med din WordPress.com konto. Log Out /  Skift )

Google photo

Du kommenterer med din Google konto. Log Out /  Skift )

Twitter picture

Du kommenterer med din Twitter konto. Log Out /  Skift )

Facebook photo

Du kommenterer med din Facebook konto. Log Out /  Skift )

Connecting to %s